Меморіальна дошка Національному Герою Югославії М.Т. Глазкову
Неділько Володимир. Краєзнавча збірка. Історико-культурні,
археологічні та природні пам’ятки Мелітопольського району. Мелітополь, 2016.
археологічні та природні пам’ятки Мелітопольського району. Мелітополь, 2016.
На будівлі Новомиколаївської сільської ради встановлено меморіальну дошку розміром 0,4м х0,5м, на якій зліва зображено портрет М.Т Глазкова, а зправа напис: « Меморіальна дошка встановлена до Дня 67 річниці Перемогиу Великій Вітчизняній війні на честь Глазкова Миколи Трохимовича Героя Югославії, льотчика-винищувача, нагородженого орденами «За хоробрість», «Червоної Зірки», «Червоного Прапора», який проживав у с.Першотравневе Новомиколаївської сільської ради». Внизу зправа - літак Міг-15, на якому льотчик-винишувач захищав Батьківщину.
Рада ветеранів війни та праці с.Новомиколаївки, яку очолює Т.П. Горб, звернулась 27 лютого 2012 року до голови Новомиколаївської сільської ради Є.М. Таланова з клопотанням про увічнення імені Національного Героя Югославії, ветерана Великої Вітчизняної війни М.Т. Глазкова. 22 березня 2012 року виконавчий комітет Новомиколаївської сільської ради, керуючись статтями 32, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішив встановити меморіальну дошку М.Т. Глазкову до Дня Перемоги. Виготовлення меморіальної дошки проспонсорували: О.С. Кудикін, М.Т.Глазков народився в 1921році в с.Якимівка в селянській родині. В 1924 році батьки переїжджають до Першотравневого. Тут він закінчив 4 класи початкової школи, а далі продовжував навчання в середній школі с.Новомиколаївки. Будучи підлітком мріяв стати льотчиком, то ж у неділю пішки ходив за 16км до авіашколи в Мелітополі.
На початку війни юнак не роздумував, він рвався захищати рідне небо.
Микола Трохимович був командиром ланки 168 гвардійського Червонопрапорного полку, мав звання старшого лейтенанта. Під час війни був льотчиком-винищувачем і літав на знаменитих тоді “Ла-7” та “Міг-15”.
За мужність, сміливість в боях нагороджений медаллю «За отвагу», орденами Червоної зірки та Червоного прапора та іншими нагородами.
В 1944 році, коли югославських партизан оточили в горах німецькі війська. Керівництво Національної Визвольної Армії Югославії звернулося до радянського командування за допомогою - врятувати партизанський штаб. Зробити це можна було лише повітряною дорогою. Командування послало допомогу. Один літак був збитий, інший розбився, зачепившись за скелю. А Микола Глазков, степовик з діда-прадіда, який побачив гори вперше, зумів майстерно посадити в горах серед скель свій літак.Він вивіз важливі документи і людей, серед яких був керівник партизанського руху Югославії Іосиф Броз Тіто.
За цей подвиг Миколі Трохимовичу було присвоєно звання Національного Героя Югославії. Всього за роки війни це звання було присвоєне 13-ти радянським воїнам і серед них - житель с. Першотравневе Микола Глазков.
Про подвиги славного земляка, про збиті їм німецькі літаки, свідчать його багаточислені бойові нагороди та 16 подяк від командира частини за учать в битві на Курській дузі, в боях за Дніпро, визволення Молдавії, Румунії, Югославії. Микола Глазков брав участь в звільненні понад чотирьох десятків міст, серед них Орел, Білгород, Харків,, Київ, Івано-Франківськ, Плоєшті, Ясси, Кишинів, Бєлград.
Після демобілізації по хворобі через поранення, Микола Трохимович, отримавши земну спеціальність, закінчивши на відмінно Якимівське училище механізації сільського господарства. До самої пенсії працював бригадиром тракторної бригади, а потім трактористом-машинистом в рідномуселі Першотравневому.
Виконано останнє прохання Миколи Трохимовича - він похований в рідному селі. А в шкільному музеї зберігаються його особисті речі, люб'язно передані його племінницею Аллою Тарасенко: кітель, кашкет, речова книжка 1945 року, Подяки, копії документів, свідоцтва, атестати, фотографії. А ще шахівниця з шахами - білими і чорними, як його життя.
Відкриття меморіальної дошки відбулося 8 травня 2012 року. Урочисту церемонію розпочав голова Новомиколаївської сільської ради Є.М. Таланов. Він зазначив що Микола Глазков був і є прикладом для наслідування. Голова районної державної адміністрації Валерій Горбань привітав мешканців сіль ради з Днем Перемоги та подякував за ідею вшанування Героя війни. Голова Мелітопольської районної ради Юрії Єсипенко також схвально відгукнувся про відкритя меморіального знака і пікреслив, що саме такі справи бережуть історію. Голова ради ветеранів війни та праці с.Трудове Л.І. Капранова розповіла про скромність та людяність М.Т. Глазкова. Вчитель історії, завідуюча Новомиколаївським історико-краєзнавчим музеєм Н.П. Хавер розповіла про житєвий та бойовий шлях славного земляка.
Після урочистого заходу керівники району, депутати сільської ради та мешканці села завітали до шкільного музею, де Н.П. Хавер провела екскурсію детально розповівши про видатного земляка, льотчика-винищувача, Національного Героя Югославії М.Т. Глазкова.